163 organisaties, waaronder Oxfam, hebben een gezamenlijke brief aan de Europese Unie ondertekend waarin zij oproepen tot een verbod op handel en zakelijke betrekkingen met Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden. Deze nederzettingen worden door het internationaal recht als illegaal beschouwd en vormen een obstakel voor vrede en stabiliteit.
De ondertekenaars benadrukken dat de huidige handel van de EU met deze nederzettingen bijdraagt aan hun economische levensvatbaarheid en daarmee indirect de voortdurende schendingen van mensenrechten ondersteunt. Ze roepen de EU op om haar verplichtingen onder het internationaal humanitair recht na te komen en geen producten uit illegale nederzettingen toe te laten op de Europese markt.
Stad Gent besloot in november 2023 om geen producten meer aan te kopen van Israëlische bedrijven die actief zijn in de bezette Palestijnse gebieden. Daarnaast riep Gent de federale overheid op om een nationaal verbod in te stellen op dergelijke handel en pleitte voor een onafhankelijk onderzoek naar oorlogsmisdaden in Israël en de Palestijnse gebieden.
De gezamenlijke brief van de 163 organisaties benadrukt dat een verbod op handel met illegale nederzettingen een belangrijke stap is om de EU's standpunt tegen de nederzettingen kracht bij te zetten en bij te dragen aan een rechtvaardige en duurzame oplossing voor het Israëlisch-Palestijnse conflict. De ondertekenaars dringen er bij de EU op aan om wetgeving in te voeren die alle commerciële activiteiten met deze nederzettingen verbiedt en zo een duidelijk signaal te geven dat schendingen van het internationaal recht niet worden getolereerd.
(Foto: Faruk Yıldız)